22 Ekim 2013 Salı

Doğum sonrası izinli kadın sigortalı işten çıkarılmasında rapor parası alma sorunu

Doğum sonrası izinli kadın sigortalı işten çıkarılmasında rapor parası alma sorunu

Eşim doğum izni kullanırken, doğum sonrası iş akdi fesih edilmiştir. Doğum sonrası döneme ait rapor parasını alma hakkımız var mıdır? Gökhan İ.
Analık Sigortası Nedir?
Analık sigortasından, doğumdan önceki ve sonraki sekizer haftalık sürede, çoğul gebelik hâlinde ise doğumdan önceki sekiz haftalık süreye iki haftalık süre ilave edilerek çalışmadığı her gün için geçici iş görmezlik ödeneği ödenir.

Bu ödeneği almak için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması gerekiyor.

Doğum sonrası 5 hafta yada 7 hafta eklenme prosedürü nasıl belirleniyor?

Sigortalı kadının isteği ve hekimin onayı ile doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışılması durumunda doğum öncesinde kullanılmayan sürenin beş haftaya, çoğul gebelik hâlinde de yedi haftaya kadar olan kısmı sigortalının bu sürede çalışmamış olması şartı ile doğum sonrasına ilave ediliyor.

Doğum sonrası istirahat süresinde iş akdi fesih olan kadın sigortalının rapor parası alır mı?

5510 sayılı Kanunun gereğince kadın sigortalının doğum öncesi 8 hafta ,çoğul gebelikte 10 hafta, doğum sonrası 8 hafta izin kullanılır.

Erken doğum yapılması halinde bu süre de doğum sonrasına ilave edilerek geçici iş göremezliği ödenir.

Buna göre 16 hafta karşılığı olarak 112 gün yada çoğul gebeliğe göre 126 güne göre geçici iş göremezliği ödenir.

İşveren tarafından iş akdi doğum sonrası izni kullanır iken fesih edilmesi durumunda geçici iş görmezlik ödeneği ödenmesine devam edilir

Kısaca istirahata ayrıldığı tarihte sigortalılık niteliğinin devam ediyor olması gerekmekle birlikte, istirahat raporu aldığı tarihten daha sonra herhangi bir nedenle sigortalılık niteliği sona eren kadın sigortalılara, sigortalılık niteliğinin sona erdiği tarihten sonraki doğum önü ve doğum sonu geçici iş görmezlik ödemeleri ödenmektedir.

Kaynak: Alitezel.com Vedat İlki - 12.10.2013

Hiç yorum yok: