14 Ağustos 2013 Çarşamba

Yıllık izinlerde en çok yapılan hatalar

Yıllık izinlerde en çok yapılan hatalar

5 Yıllık çalışma süresindeki izin hesabında yapılan büyük hata

Yıllık ücretli izinlerde sıkça yapılan hatalardan biri de 5. Yılını dolduran çalışanların yıllık izin haklarındaki 20 günlük sürenin ne zaman başlayacağıdır. Örneğin 2008 yılında işe giren bir çalışan 2013 yılında kullanacağı yıllık iznini 20 gün olarak bilmektedir. Oysa iş kanununda yıllık ücretli izin hakkı takip eden yıl kullanılır.

Dolayısıyla 20.02.2008 tarihinde işe giren bir kişinin 5 yıllık çalışma süresi 20.02.2013 tarihinde dolacağından 20 günlük izin hakkını 6. Yıl olan 20.02.2014 tarihinde itibaren kullanacaktır.

Yıllık ücretli izin süresi, izine denk gelen milli ve dini bayram günleri kadar uzar.

Hafta tatili’nin dışında Yıllık ücretli izin süresine denk gelen, milli ve dini bayram süreleri kadar, yıllık ücretli izin süresi uzar.

Cumartesi Çalışmayan işyerlerinde Cumartesi Günü de Yıllık ücretli izin süresine ilave edilecek midir?

Yıllık izinlerde en çok yapılan hatalardan biri de Cumartesi çalışmayan iş yerlerinde yıllık izin süresi hesaplanırken Cumartesi günlerinin yıllık izin hesabına dâhil edilmeyişidir. Bir başka deyişle kişi yıllık iznini hesaplarken Cuma’dan sonra doğrudan Pazartesiye geçmektedir. Oysa Cumartesi günü çalışılmaması şirketin kendi yönetiminin almış olduğu bir karardır. Çalışma hayatında cumartesi günü resmi tatil değildir.

Dolayısıyla iş yeri cumartesi çalışmıyor olsa bile cumartesi günü yıllık ücretli izin süresine dahil edilmek zorundadır.

Nurten Örnek
E. Öğretim Görevlisi

Kaynak: www.MuhasebeTR.com Tarih: 14.08.2013

 

Hiç yorum yok: