24 Nisan 2013 Çarşamba

Bir tıkla e-emekli olun!

 Sosyal Güvenlik Kurumu, e-devlet uygulamalarını en yoğun kullanan kurumların başında geliyor. Sosyal güvenlikle ilgili sorgulamaların ve başvuruların pek çoğu kurumun portalından veya e-devlet kanalından yapılabiliyor. Bu sayede SGK, 26 bin gibi görece az personel sayısıyla 75 milyona 7/24 hizmet üretiyor. Fakat bu hizmetlerin internet ortamında sunulduğundan milyonlarca insanın pek fazla haberi yok. Bunlardan birisi de e-emeklilik başvurusu.

E-emeklilik nedir?

SSK veya Bağ-Kur kapsamında çalışıyorsunuz ve artık emeklilik zamanınız geldi. Normalde herhangi bir SGK müdürlüğüne gidip başvuru yapmanız gerekiyor. Ancak geçtiğimiz yıl başlatılan yeni uygulamayla artık SGK'ya gitmeden e-devlet kanalından emekli olabiliyorsunuz. Yapmanız gereken;

• Eğer e-devlet şifreniz yoksa önce PTT'den şifrenizi alacaksınız.
• İnternetten turkiye.gov.tr adresine girecek ve emeklilik başvuru formunu dolduracaksınız.
• Onay tuşuna bastığınızda resmi olarak emeklilik başvurunuz gerçekleşmiş olacak.

Emeklilik işlemlerinde resmi başvuru tarihi önemlidir. Zira emekliliğe ne zaman hak kazanırsanız kazanın, emekli aylığınızın başlangıcı resmi başvuru tarihinize göre belirlenir. Bu hizmetten şu an SSK'lılar ve Bağ-Kur'lular yararlanabiliyor. Sadece SSK'lıların, başvuru yaptığı tarihte işten ayrılmış olması gerekiyor. E-emeklilik için SGK'ya gitmenize gerek olmadığı için e-devlet üzerinden hafta sonu ve tatil günlerinde bile başvuru yapabiliyorsunuz. Böylece aylığınız tatil gününde başlamış oluyor.

Gurbetçiye de büyük kolaylık

E-devlet üzerinden emeklilik başvurusu yapılabilmesi en fazla yurtdışındaki gurbetçilerimiz için kolaylık sağlıyor. Yurtdışı borçlanma yapan gurbetçilerimiz daha sonra emeklilik başvurusu yapmak için uzun bürokratik süreçleri bekliyor ya da Türkiye'ye vekalet göndermek suretiyle işlemlerini takip ettiriyor. Oysa e-devlet üzerinden birkaç dakika içerisinde başvuru yapabilirler. Böylece hem vakit hem de nakit tasarrufu sağlayabilirler.

Yeni sistem geçtiğimiz yıl ağustos ayından beri hizmette olmasına rağmen vatandaşların çok fazla ilgi göstermediği görülüyor. Bunda, emeklilik çağına gelen 50 yaş civarı insanımızın internete mesafeli olmasının da rolü olsa gerek.

Somut şartlar önemli

Soru: Sadettin Bey, ben bir marketler zincirinde çalışıyorum. Marketin şehir içinde birkaç şubesi var. İşveren, ihtiyaç durumuna göre veya bazen çalışanları istifaya zorlamak için biz kasiyerlerin şubelerini değiştiriyor. Buna karşı bizim itiraz hakkımız yok mudur? Şube değişikliğini reddetsem kıdem tazminatı hakkım olur mu? E.K.

Cevap: Değerli okurum, işveren, işle ilgili esaslı/temel değişiklikleri işçinin rızası olmaksızın yapamaz. Fakat hangi değişikliklerin esaslı olduğu somut şartlara bakılarak tespit edilir. Ayrıca iş sözleşmenizdeki hükümlere de bakmak gerekir. Yani sadece sorunuzdaki bilgilerden hareketle cevap vermemiz yanıltıcı olabilir. Şu kadarını söyleyelim ki, şehir içinde farklı şubelerde görevlendirilmeniz işin gereği ise ve sizi mağdur etmiyorsa, esaslı bir değişiklik sayılmaz ve size haklı nedenle istifa hakkı vermez. Ancak bu uygulama bir yıldırma/mobbing aracı olarak kullanılıyorsa, size haklı gerekçe oluşturur. Yine de istifa kararı vermeden önce detaylı uzman görüşü almanızı tavsiye ederim.

Kaynak: Bugün Gazetesi - Sadettin Orhan - 24.04.2013

Hiç yorum yok: