5 Kasım 2010 Cuma

SGK e-devlet ile e-eziyet edecek

SGK e-devlet ile e-eziyet edecek

Ülkemizde internet kullanıcılarının sayısının daha geçen 2 milyona ancak ulaşabildiği açıklanmışken. SGK bundan böyle e-devlet sistemi üzerinden hizmet dökümü ve banka değişiklik işlemi yaptıracağını ilan etti. 1999 yılında da hizmet dökümlerini internetten halka açmak için direnen SSK gibi davranmaya başladı…

 

***1 Kasım’dan itibaren hizmet dökümü e-devlet sayfasında

1 Kasım 2010 gününden itibaren hizmet dökümlerinizi SGK web sayfası üzerinden değil, e-devlet web sayfası üzerinden alacaksınız. Ayrıca, emeklilerin aylıklarını aldıkları banka değişikliği de artık e-devlet web sayfası üzerinden yapılacak.

Bugüne kadar www.ssk.gov.tr www.bagkur.gov.tr ve www.emekli.gov.tr sayfalarından isteyen her vatandaş özgürce girerek kendisine ya da bir başkasına ait verileri sorgulama imkânı buluyordu.

 

***E-devletten hizmet almak ise şifreyle
E-devlet üzerinden hizmet almak için ise önce aşağıdaki şekillerden birisini seçerek şifre almanız gerekir.

1-e-Devlet Şifresi

2-Mobil İmza

3-Elektronik İmza

4-T.C. Kimlik Kartı

 

***Şifre almak ise deveye hendek atlattırıyor

 

e-devlet şifresi nasıl alınır?

e-Devlet şifrenizi içeren zarfınızı PTT Merkez Müdürlüklerinden, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebilirsiniz.

Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı olarak 1 TL tahsil edilmektedir. Şifrenin kaybedilmesi, unutulması vb. durumlarda PTT’den alınacak her şifre için ayrıca 10 TL ücret ödenmektedir. Bu işlem masrafı dışında herhangi bir yıllık ücret ödenmesi söz konusu değildir.

 

Mobil imza nasıl alınır?

Mobil elektronik imza GSM işletmecileri tarafından sunulan bir hizmettir. Mobil imza aboneliği üç aşamadan oluşur. Ön başvuru, Başvuru ve Aktivasyon. Bu hizmeti sunan Turkcell ya da Avea’ya başvurarak ayrıntılı bilgi alabilir ve başvuru yaparak bir mobil imza edinebilirsiniz. E-devlet Kapısında mobil imza kullanımı için e-Devlet Kapısı’nca herhangi bir ücret talep edilmezken, GSM operatörleri tarafından bir ücretlendirme mevcuttur. Mobil İmza ücretlendirmesi hakkında Turkcell veya Avea’dan bilgi edinebilirsiniz

 

Elektronik imza nasıl alınır?

Elektronik imza, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylı Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafından sunulmaktadır. Bu firmaların listesi ve diğer bilgilere www.tk.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

 

TC kimlik kartı nasıl alınır?

T.C Kimlik Kartı, yakın gelecekte kanuni olarak nüfus cüzdanın yerine geçerek, vatandaşlık kartı olarak kullanılacaktır. T.C Kimlik Kartı, yapılan pilot uygulama kapsamında, Bolu ilinde ikamet eden vatandaşlarımıza verilmektedir. T.C. Kimlik Kartı ile giriş yapabilmeniz için iki yöntem bulunmaktadır.

Standart Kart Okuyucu ile giriş: T.C Kimlik Kartı ve PIN ile giriş yapabilirsiniz. Bilgisayarınızda standart kart okuyucunun sürücüsü ve AKİS sürücüsü kurulu olmalıdır.

Kart Erişim Cihazı ile giriş: Sahip olduğunuz bir KEC ile www.turkiye.gov.tr'nin belirleyeceği politika ile giriş yapabilirsiniz. Giriş, ilk etapta Kart, PIN ve Parmak İzi üçlüsü kullanılarak yapılacaktır. Bu yöntem standart kart okuyucuya göre çok daha güvenli bir giriş yöntemidir. Bilgisayarınızda KEC Sürücüsü ve OYA kurulu olmalıdır.

 

***İnternet kullanıcı sayımız 2 milyon

Ülkemizde internet kullanıcı sayısı henüz nüfusun çoğunluğunu kapsamıyor. Açıklamalara göre, internet kullanıcı sayımız henüz 2 milyona ulaşabilmiştir. Nüfusun 70 milyonu ise internet kullanamamaktadır.

Öte yandan, 9,5 milyon emeklimiz henüz bankamatikten para çekmekte zorlanırken, bunlara banka değişikliğini kendin şifrenle internetten yap demek kötü niyetli internet kafelerde vatandaşların ve emeklilerin şifrelerinin elden ele dolaşmasına sebep olacaktır.

 

***Zorunlu GSS’de de sorun çıkacak

Halen 1 Ekim 2010 gününden beri yürürlükte bulunan ve 1 Ocak 2012 gününe erteleneceği açıklanan ayda 30 günden az çalışanların zorunlu GSS primi ödemesi de sorunlu olacaktır. Uygulama gereğince, işverenleri tarafından sonraki ayın 23’üne kadar işçilerin kaç gün çalıştığı SGK’ya bildirilmektedir. İşçiler de ayın 24’ünde internete girip 30 günden eksik günlerini görecek ve Genel Sağlık Sigortası primlerini 30’a tamamlamak için 7 günlük süre içinde önce Kaymakamlıkta gelir testi yaptıracak, sonra SGK’ya gidip GSS primi borcu oluşturacak sonra da bankaya gidip GSS primi ödemesi yapacaktır. Hizmetlerini internetten göremeyenler ve GSS primlerini ödeyemeyenler ise sağlık yardımı alamayacaklar.

 

Hiç yorum yok: