11 Kasım 2010 Perşembe

E-devlet şifresi Riskli mi

E-devlet şifresi Riskli mi?

 

SGK Kişisel bilgilerin korunması kapsamında, internet sitelerinde yayınlanmakta olan vatandaşlara ait olan bilgilerinin 01.11.2010 tarihinden itibaren www.turkiye.gov.tr (e-Devlet Kapısı) üzerinden yayınlanması için gerekli çalışmaların tamamlandığını, bu tarihten itibaren kişisel bilgilerin www.sgk.gov.tr sitesinden yayınlanmayacağını açıklaması üzerine bir açıklama yapan Sosyal Güvenlik Uzmanları Derneği Antalya İl Temsilcisi Nizamettin GÜNEŞ Bu çalışma ile vatandaşların kullanıcı adı ve şifreleri ile e-devlet kapısı üzerinden kendi bilgilerine güvenli bir şekilde ulaşmalarının sağlanmış olacağını açıklasa da çeşitli riskler içerdiğini iddia etti.

 

Güneş “21 yıllık mesleki yaşamında kurumun “emekli olamazsın” dediği binlerce kişinin haklarını kuruma karşı savunan ve Emekli eden Bir Sosyal Güvenlik Uzmanı olarak Ankara da oturup böylesi karar alan muhteremlere sormak istiyorum” dediği açıklamasında riskleri şöyle sıraladı:

 

“1-    Bir yada birkaç, ya da daha fazla SSK sicil numaraları bulunan vatandaş bu şekliyle bilgilerine nasıl ulaşabilecektir?

2-    Ölen vatandaşın Dul-Yetim Aylığı alacak yakınları bu bilgilere nasıl erişebileceklerdir?

3-    Bilgisayar dahi kullanmasını bilmeyen Çiftçi Mehmet Efendiye, Çoban Süleyman Efendiye kim yardımcı olacaktır?

4-    SGK’nın havuzunda tescilsiz günleri olan vatandaş bu günlerine nasıl erişebilecektir?

5-    Tescil tarihi yanlış olan vatandaş hakkını nasıl alabilecektir?

6-    Şu anda Türkiye’de PTT’den E-Devlet Şifresi alanların sayısı kaçtır?

7-    Türkiye’de Bilgisayar kullanım oranı nedir? Kaç kişidir?

8-    Başta kurum yöneticileri ve Milletvekilleri olmak üzere kaç kişinin E-Devlet Şifresi vardır ve bunları hangi tarihlerde almışlardır?

9-    Bir TL ödeyerek alınacak olan şifre sonrası yenilenmediği, kaybedildiği taktirde ON TL yenileme ücreti alınacaktır. Yeni şifre vermek neden bu kadar pahalı?

10- Bilgisayarı olmayanlar? İnternet Cafe’lere muhtaç olup e-devlet şifresini ona buna verenler? hiç düşündünüz mü?

11- Şifrelerin karakterlerine gelince ; “HhPcu9tK” yani vatandaş sanal klavye kullanarak bunun gibi karakterleri büyüklü küçüklü yazmak zorundadır. Ben 20 küsur yıldır bilgisayar kullanıcısıyım 2–3 denemeden sonra ancak girebiliyorum. Ya vatandaş ?”

 

Bu uygulama ile birçok vatandaşın hakkı gasp edilecek ve bizzat devlet tarafından gizleneceğini iddia eden Güneş ; “Sayın yöneticilere ve bu e-devlet şifresini uygulamaya koyanlara seslenmek istiyorum “Lütfen, kaş yapayım derken göz çıkarmayın“ Bu uygulamayı tekrar gözden geçirin Bunu yapmadığımız takdirde birçok bilinçsiz vatandaşın E-Devlet şifreleri "Seni Emekli edeceğiz " diyen sahte iş takipçilerinin dolandırıcıların eline geçecek ve ileride önü alınamayacak mağduriyetler ortaya çıkacaktır” dedi.

 

Nizamettin GÜNEŞ

 

 

 

Hiç yorum yok: