15 Ağustos 2009 Cumartesi

Geleceğin popüler meslekleri

 

 

 

 

Fütüristler Derneği Onursal Başkanı Alphan Manas, gelecekte değişen iş yapış biçimlerinin sosyal hayatı değiştireceğini söylüyor. Manas'a göre gelecekte "profesyonel veliler" ve 'marka olmuş isimler'le çalışacağız

Onur Uysal

Geleceğin popüler meslekleri servis sektöründen çıkacak

"Çalışanlar daha dağınık ve konularında özgün şirketlerde çalışacak. Yavaşlayacak işgücü büyümesi, işgücü çeşitlenmesine neden olurken, bu gruba engelli ve yaşlılar da dahil olacak. 'Baby Boomers' kuşağının yaşlanmasıyla birlikte onlara yönelik meslekler popülerlik kazanacak…" Bu sözler Fütüristler Derneği Kurucusu ve Onursal Başkanı Alphan Manas'a ait.

Bahçeşehir Üniversitesi Fütürizm Kulübü tarafından organize edilen "Future Talks" toplantılarına konuşmacı olarak katılan Brightwell Holding Yönetim Kurulu Başkanı Manas, bilgi ve teknolojilerin yanı sıra toplum yapısında yaşanan demografik değişimin iş hayatı ve meslekler üzerinde yapacağı olası değişimi anlattı. Otomatik Geçiş sistemi (OGS) ve Deniz Taksi projelerinin fikir babası Manas'a göre yakın gelecekte sanıldığı gibi şuan popüler olan meslekler yok olmayacak, yalnızca yeni şekilleriyle karşımıza çıkacak.

Çift diploma önem kazanacak

Gelecekte çift diplomanın önem kazanacağını, hangi konuda eğitim alınırsa alınsın ikinci dal olarak hukuk ve psikolojinin olmazsa olmaz hale geleceğini söyleyen Alphan Manas her ne kadar kulağa hoş gelmese de işe alımlarda zeka düzeyini ölçen IQ testinin kullanılacağını da öngörüyor: "IQ seviyesi 150'nin üzerinde olanlar için girişimcilikten bahsetmek zor. Bu seviyenin yukarısındakiler mühendisliğe yatkın kişilerdir. Yönetilmesi zor, söz dinlemeyen ve söylenene karşı çıkmaya meyilli bu grubu yönetmek ise ayrı bir iş olacak."

Türkiye açısından bakıldığında özellikle servis sektörünün gelecekte popüler iş kolları yaratacağını söylüyor Manas. Servis sektörünün "kişiye özel" hale geleceğini belirten ve 'freelance' iş kollarında kişisel markaların öne çıkacağının da altını çiziyor. İşte bir 'fütürist'in gözünden geleceğin meslekleri…

'Fütürist'in gözünden geleceğin meslekleri...

  • Devletlerin vergi toplayan, ticaretten çekilmiş yapısının gelişmesi sonucu güvenlik, eğitim ve sağlık hizmetlerine yönelik personel alımı artacak.
  • "Veli" kavramı tarihe karışacak. Çocuklarımızın velileri tıpkı profesyonel apartman yöneticileri gibi bu işi meslek olan yapan kişiler olacak.
  • Organik gıdaların dünya üretiminin yüzde 10'una ulaşması 2015'i bulmayacak. Bu yüzden gıda mühendisliğinin yanı sıra, organik üretim yapılan tarlaları yönetmek ve bunları pazarlamak bir iş kolu haline dönüşecek.
  • Estetik cerrahi yine giderek parlayan bir iş olacak. Burun, yüz gerdirme ve silikon operasyonlarının bir arada olduğu paket ameliyatlar başlayacak.
  • Robotların yaygınlaşmasıyla "robot programcılığı" popüler hale gelecek.
  • Köşe yazarlığı gazete bünyesinden ayrılacak. Köşe yazarları 'tıklanma' başına para kazanacak.
  • Hukuk ikinci dal olarak üniversitelerde tercih edilecek. Gittikçe kompleks hale gelen iş dünyası nedeniyle herkes en azından belli bir seviyeye kadar kendinin hukukçusu olmak zorunda kalacak.
  • Yaşlanan nüfus nedeniyle 'evde bakım hemşireliği' en fazla aranan mesleklerden biri olacak.
  • Genetik mühendisliğinin yanı sıra 'genetik danışmanlığı' da oldukça gündemde olacak. Bu kişiler, genetik yapıları takip edip tahmini genetik bazlı hastalıkları önceden takip edecek ve aile hekimleriyle ortak çalışacak.
  • Enerji sektörü özellikle kimya ve elektrik mühendisliğinde birleşik alanlar yaratacak. Solar, rüzgar ve yakıt pili mühendisliği bunlardan yalnızca birkaçı.

Kaynak: iş'te insan

 

Hiç yorum yok: