14 Temmuz 2009 Salı

POZİTİF DÜŞÜNCELERİMİZİ NASIL AÇIĞA ÇIKARABİLİRİZ?


Hayatımızda her zaman sorunlarla karş karşıya kalabiliriz ve çoğu zaman bu sorunlar karşısında hayal kırıklığına uğramamız kaçınılmaz olur. Fakat bilmiyoruz ki , bunların gerçekten de çözülmesi imkansız sorunlar olmadıklarını, hiçbir sorunun çözülmesinin imkansız olmadığını..Genellikle zihnimizi ilk önce olumsuzluklara, odaklıyoruz. Evet, belki bazı problemleri çözmek çok zordur ya da zaman alacaktır bu doğru gibi olabilir. Ancak biz problemleri ne kadar aşılamaz görürsek hedeflerimize ulaşmamız ,mutlu bir hayat sürmemizde o kadar zorlaşacaktır. Ne olursa olsun biz yeterki olanlara ya da olması gerekenlere doğru açıdan bakmayı bilelim. Olması imkansız gibi görülen ya da çok kötü olduğuna inandığımız şeylerden çok önemli dersler çıkarabiliriz. Nasılmı mutlu bir insan olabilirsiniz? Problemlerle karşılaştığınızda bardağın yarı dolu kısmını görerek yarısı boş olanın yerine... Buradaki aldatmaca, sorunları fırsat gibi görememekten geliyor. Başarıya giden bütün yollar açık, pürüzsüz, sorunsuz mu? Hayır değil elbet pek çok tümsek ve de sarsıntılar var. Şimdi nasıl mı göreceksiniz her şeyin iyi tarafını? Hem de her zaman kötümser biri iseniz…

1.Zihninizi olumlu şeylere odaklayın: Amaçlarınızı belirleyin ve ulaşmak için çalışmaya başlayın. Olmasını istediğiniz şeyleri gözünüzün önüne getirin,canlandırın ve o anı yaşayın,hissedin her şeyiyle…Gerçekleşmesini istediğiniz sonucu görün hissedin tüm varlığınızla. Eğer sorunlar varsa onlara alternatif çözüm yolları geliştirin. Gerçekten olmasını istediğiniz şeye tüm varlığınızla odaklanın tabi bu arada dinlenmeyi ve eğlenmeyi de unutmayın.

2. Hedef ve durum listesi yapın: Kendinizi tanıyın. Üstesinden gelmek istediğiniz durumların listesini yapın ve bunları tamamlama işinin sorumluluğunu üzerinize alın. Siz gerçekten bunu inanarak yaparsanız bedeniniz size ihtiyacınız olan gücü verecektir.

3. Sonuçlardan çözümler bulun: Hayattan istediklerimiz hemen bizim istediğimiz yöne doğru dönmeyebilir. Ama yılmamalıyız, yüzleşmekten korkmamalıyız, hayal kırıklıklarına yer vermemeliyiz. İstediklerimizi elde etmek için sadece elimizden gelenin en iyisini yapmamız ve inanmamız yeterli. Şu sözü de unutmamalıyız: “ Her sorun bir fırsattır.”

4. Gerçekçi olun: Hedeflerinizin size özel olduğundan emin olun. Büyük hedeflere giden yol küçük adımlar atmakla başlar. Her bir minik adım sizi hedefinize biraz daha yaklaştırır. Başarı bir gecede gelmez. Umudunuzu asla yitirmeyin.

5.Olumlu insanlarla iletişim kurun: İşte, okulda, bulunduğunuz her yerde olumlu insanlarla iletişim halinde olun. Onların pozitif enerjileri, pozitif bakış açıları sizi de olumlu etkileyecektir. Ayrıca olumlu insanlar, sizin kendinize özgüveninizin gelmesinde ve saygınlığınızı kazanmanızda yardımcı olabilirler.

6. Soru sorun ve öğrenin: Soru sormak ve öğrenmek asla sizi incitmesin. Bu cahillik anlamına gelmez. Sizin daha çok şeyi bilmenize, anlamanıza yardım eder. Daha çok bilgi aynı zamanda daha çok güçtür.

7. Minnettar olun: Sahip olduklarınıza odaklanın, olmadıklarınıza değil. Olumlu sonuçlar hayatımızın bize müteşekkir olduğunun birer göstergeleridir. Teşekkür edin ve şükredin. Hemen şimdi hayatınızda sahip olduğunuz her şey için şükredin, minnettarlık duyun. Bu size daha çok huzur ve bereket getirecektir.

8. Endişelerinize güle güle deyin: Her günün sonunda, uyumadan önce, gün içinde yaşadığınız kötü olaylara, kötü dakikalara güle güle deyin. Bırakın onları gitsinler.

Bunlar yerine mutluluk dolu güzel dakikalarınızı hatırlayın. Olumluya odaklanın ve uykunuza güzel duygularla dalın. Yeni bir gün gelecek, yeni umutlar doğacak ve hayatınızın nasıl değişip geliştiğine siz de şaşıracaksınız. Sadece inanın… Hayatta her zaman iniş ve çıkışlar olacaktır. Büyük resmi görün, problemleri arkaya atın. Pozitif bir insan asla zor bi hayat sürmez çünkü amaçları doğrultusunda giderken tüm sorunları aşacağına inanır. Olumlu bakış açısında yenilgiye yer yoktur, bu kabul edilemez. Olumlu düşüncelerimiz hayatımızdaki önemli varoluş sebeplerimizdir. Pozitif düşüncelerle hayatımızda olmasını imkansız gördüğümüz her şeyi mümkün kılabiliriz. Yeterki inanalım…

Hiç yorum yok: