3 Aralık 2008 Çarşamba

Krizde neler yapmalıyım?

2001 krizinde turizm sektöründe çalıştığım için o ortamı bireysel ve kurumsal olarak çok yakından yaşadım.11 Eylül’deki terör saldırısı nedeniyle korkan yabancılar turlarını iptal edince otelin doluluğu bir anda düşmüştü. Sendika ile yapılan anlaşma gereği tüm çalışanlar ücretsiz izne çıkmaya, dolasıyısıyla ayda bir haftalık ücretlerinden kesintiye razı oldular. Daha sonraki aylarda, kriz nedeniyle yaratılan bir Dünya Bankası’na danışman olarak kabul edilmemle, kişisel olarak kriz ortamından çıkabildim.

 

Herkes için krizi ifade eden işsizlik, benim için krizden çıkışın nedeni oldu. Bilenler vardır; Çince kriz, tehlike ve fırsat anlamına gelen “Wei-Ji” kelimelerinin birleşiminden oluşur. Fırsatları iyi görebilirsek en azından krizden en az zararla çıkmamız mümkün…

Peki, “Bırak fırsatı, Çinceyi, ben eve ekmek götüremiyorsam, işsiz kalıyorsam bana faydası olan şeyler söyle” diyenler için neler önerebilirim?

• Önce her ne olursa olsun, paniğe kapılmayıp bunun geçici olduğunu iyice anlamamız gerekiyor. Sürekli süren bir kriz yok ve böyle bir şey varsa kriz değildir.

• Sonra yapılacak iş hareket; finansal durumumu gözden geçirmek. Buna göre;

o Tüm ödeme ve borçlarımızı listeleyebiliriz.

o Bunları önem sırasına göre planlayabiliriz.

o Aylık harcamaları, önemsiz kalemlerden başlayarak kısabiliriz.

o Varsa yüksek faizli kredi kart borçlarımızı, en düşüğe aktarabiliriz.

o Öncelikle mümkünse tasarrufa başlayın.

Bunlar mali durumla ilgili öneriler. Peki, işsiz kalanlar neler yapabilir?

• İstifa da etsek, kriz nedeniyle işsiz de kalsak, moralimizi mümkün olduğunca bozmamalıyız. Unutmayın yıkılmış, dağılmış birini kimse işe almaz.

• Öncelikle ailemizle konuşup, tüm kararları ortaklaşa alarak herkesi bilgilendirebiliriz. Böylece birlik ve beraberlikle savaşmaya hazır oluruz.

• Yakın çevremizdeki önemli, fırsat yaratabilecek insanları arayıp, iş aradığımızı bilmelerini sağlayabiliriz. Tabi bunu yapabilmek için, önceki dönemlerde onları arayabilecek ilişkileri geliştirmiş olmamız şart.

• Her görüşme öncesi, en iyi şekilde hazırlanıp öyle gitmeliyiz.

• Bu tür zamanlar, insanın kendine bakması, kendisiyle ilgili önemli kararları alabilmesi için aslında iyi bir fırsat olabilir. Eski işimizde kullandığımız veya hep içimizde olan bir yeteneği farklı alanda kullanmak için bundan iyi fırsat olamaz. Dönüştürülebilir yeteneklerimizi düşünmenin tam zamanı!

Peki, hala çalışan ama bir şekilde kendini tehlikede hissedenler neler yapmalılar?

• İşinize daha bir gayretli sarılabilirsiniz.

• Yapabiliyorsak öncelikle maliyet azaltıcı projeler yaratıp, uygulamaya sokabilirsiniz.

• İletişime her zamankinden daha fazla önem verebilirsiniz.

• Moral bozucu ortamlara hiç girmemeye özen gösterebilirsiniz.

İlk aklıma gelen liste, bu şekilde. Unutmayalım, iyice yükseğe sıçrayabilmek için önce biraz eğilmemiz lazım.

Eğilsek de kırılmadan sıçrayabileceğimiz günler dileğiyle.

 

Artemiz Güler

Hiç yorum yok: