21 Eylül 2008 Pazar

Dönüşümsel liderlik

Kuralların sürekli değiştiği bir dünyada, ekonominin her alanında boy gösteren milyonlarca insan, liderlerin yeni talepleriyle mücadele ediyor. Dünyanın pek çok yerinde liderler, kurumların dönüşümlerini şekillendirmek üzere çalışıyor. Peki, dönüşümsel lider nasıl olunur?

1.Gözlem yapın: Okuyarak, anketler düzenleyerek , röportajlar ve daha nicelerini yaparak, örgütü etkilemesi muhtemel başlıca trendleri belirleriz. Stratejinin özü, bu trendlerin neyi işaret ettiğini tanımlamaktır. Yükselen trendlerin ve işaretlerin, iç verilerle takviye edilmiş bu değerlendirmesi, değişimi planlamak için önemli bir zemin sağlar.

2. Misyonunuzu tekrar gözden geçirin: Misyon, net, güçlü, ikna edici ve isabetli olmalıdır. Kısacası kendinize, misyonunuz nedir, müşteriniz kimdir ve müşteriniz neye değer verir sorularını sorun. Bunları yanıtladığınızda, misyon için yönetmeye hazırsınız demektir.

3. Hiyerarşiyi yasaklayın: Dönüşüm, çalışanları örgütsel kutularından çıkarıp, esnek, akışkan yönetim sistemlerine dahil etmeyi gerektirir. İnsanları, yapısal tabloların küçük karelerine yerleştirmeye devam edemeyiz. Psikolojik olarak bu onları hapseder. Görev rotasyonu ise zenginleştirici bir gerçeklik oluşturur.

4. Kutsal olana meydan okuyun: Örgütler, kendilerini dönüştürürken –şu an için çalışan, ancak gelecekle ve geleceğe hazırlamak için inşa ettiğimiz örgütle pek fazla alakası olmayan programları, politikaları ve uygulamaları ıskartaya çıkartarak- “planlı terk etmeyi” uygulamalıdır.

5. Dilin gücünü kullanın: Liderler, birkaç tane açık, tutarlı mesajı tekrar tekrar vermelidir. Liderler, seslerini kullanarak, bütün müşterileriyle, bütün teşkilatıyla iletişim içinde olarak, bağlantı kuran ve aydınlatan birkaç etkili mesaj vererek önderlik etmelidir.

b>6. Liderliği örgüt sathına yayın: Her örgütün bir değil, daha fazla lideri olmalıdır. Bazıları bunu “yetkilendirme”; diğerleri “liderlik görevlerini paylaştırmak” olarak dile getirir. Liderlik, örgütün her üyesi tarafından paylaşılan bir sorumluluktur.

7. Önden yol gösterin, arkadan iteklemeyin: Geleceğin lideri, korunaklı bir kayalığa oturup, rüzgarın hangi yönden eseceğini kestirmeyi beklemez. Liderler, arzu edilen davranışları sergiler, asla sözünden dönmez ve liderliğin, nasıl yapmak gerektiğinden ziyade, nasıl olmak gerektiği meselesi olduğunu bilir.

8. Performansı değerlendirin: Kendini değerlendirme, ilerleme kaydetmek için esastır. Değişim sürecinin başlangıcından beri, misyon, hedefler konusunda açık olmalıyız. İyi tanımlanmış eylem adımları ve sonuçları ölçmeye yönelik bir plan, herhangi bir değişimi tasarlamak için elzemdir.

Yararlanılan kaynak: “Kuruluşunuz Hakkında Sormanız Gereken En Önemli Beş Soru”, Optimist Yayınları, 2008.

Yazar Hakkında :


editor@yenibiris.com

 

Hiç yorum yok: