10 Temmuz 2008 Perşembe

İş yaşamında kalıcı mutluluk

 

Önceki yazımda çalışan bir insanın 24 saatini ele almış ve kendisine ne kadar az vakit kaldığını anlatmıştım. Birçok insanın en fazla zamanı işyerinde geçirdiğini, eğer yapılan iş kişide tatmin ve mutluluk hissi yaratmıyorsa insanların tükendiğini ve mutsuz olduklarını anlatmıştım.

Evet, aslında her tükenme yeni bir doğuşun geleceğini gösterir. Eğer tükenmezseniz o konuya bütünsel bakamayabilir ve değişim yaratamayabilirsiniz. Kendi sitemde halen devam eden “İş tatmini” anketine göre, işinden tatmin olamayanların oranı yüzde 65’lerde. Mutsuzluğun bu kadar yüksek olduğu bir ülkede yaşadığımız için, sizinle iş yaşamında mutluluğunuz için bazı ipuçlarını paylaşmak istiyorum.

Mutluluğa ulaşmak için ipuçları:

1. Mutsuzluğu kabullenmek

2. Kendine karşı dürüst olmak ve kendini olduğu gibi kabullenmek

3. Kendini tanımaya çalışmak; neyi sevip sevmediğini, neye tahammül edip neye edemeyeceğini ayırmak

4. Doğal ve eşsiz yeteneklerini bulmak; bunları bulmak kolay olmayacaktır

5. “En iyi neyi yapabiliyorum?” sorusunu kendine ve yakın çevrenden en az dört kişiye sormak

6. Kişisel S.W.O.T. Analizi yaparak güçlü yönlerinin üzerine daha çok eğilmek

7. İş ilişkili değerler listeni oluşturmak

8. Seni neyin motive ettiğini bulmak

9. Bilgi, beceri ve yeteneklerinin listesini sınıflandırılmış olarak yapmak

10. İş deneyimlerini yazmak ve en çok hangi işi yaparken eğlendiğini keyif aldığını düşünmek, hangi sektörleri neden sevdiğini düşünmek

11. Dünyadaki yerini bulmak; yetenek, bilgi becerinle dünyadaki hangi ihtiyacı karşılamaya katkıda bulunabileceğini bulmak

12. Yaşam amacını bulmak

13. Seçim yapmanızı gerektirecek her karar aşamasında yaşam amacınıza en yakın seçeneği tercih etmek

14. Kendinize yapacağınız kişisel yatırımları yaşam amacınız doğrultusunda yapmak

15. Her şeyin bir gecede değişmeyeceğini kabullenmek

16. Sabırlı olmayı bilmek

Yukarıdaki ipuçlarının bazılarını kendi kendinize, bazılarını ise dışarıdan bir destek alarak uygulayabilirsiniz. Bundan sonraki yazımda bu ipuçlarından destek vermem gerekenleri detaylandırarak, sizlere daha fazla teknik bilgi vererek en azından daha fazla iş tatmini elde edebileceğiniz, sizi daha fazla ifade eden işlere ulaşabilmenize katkı sağlamayı amaçlıyorum.

İşe, günlük yaşamınıza zaman zaman bir iki dakikalığına ara verip kendiniz, yaşamınız ve onun en büyük parçası olan iş yaşamınızla ilgili bir durum değerlendirmesi yaparak başlamanızı öneririm. Kendinize şu soruları veya kendi yaşamınız için gerekenleri sorun; “Şimdi neredeyim ve nereye gitmek istiyorum?”

Nereye gitmek istediğinizi düşünürken lütfen şuna dikkat edin: Olmak zorunda olduğunuz yeri değil, gerçekten sizin olmak istediğiniz yeri düşünerek yanıt verin. En kritik soru budur, çünkü… Eğer bu soruya yanlış yanıt verirseniz uygulayacağınız diğer aşamaların hiçbiri sizin gerçek çıktılarınız olmayacaktır. Bu evreyi iki numaralı ipucunu uygulayarak aşmalısınız. Kendinizi tüm toplumsal baskılardan arındırmış, tüm alışılmışlıklardan, olması gereken rutin yaklaşımlardan sıyrılmış olarak düşünmeniz sağlıklı bir başlangıç olur. Aksi takdirde, sadece kendi kendinizin sabotajcısı olarak hiçbir zaman seviye atlayamayacak, iş tatmini ve mutluluk elde edemeyeceksiniz.

Bir soru daha… “Bu zamana kadar yaptıklarıma devam ederek gitmek istediğim yere gidebilir miyim?” Yaptığınız seçimleri detaylı bir şekilde düşünün. Lisede bölüm veya alan seçmekten tutun, üniversite tercihinize, ilk iş yerinize, çalışmayı tercih ettiğiniz sektöre, bölüme kadar tüm seçimlerinizi yazın bir kenara ve kendinize tekrar sorun: “Neden bu tercihi yaptım?”, “Ben mi tercih ettim yoksa etki altında mı kaldım?”, “Zorunluluk, yönlendirme var mıydı, varsa neydi?”

Seçimlerinizin analizi sizinle ilgili en iyi ipuçlarını verecektir. Sıkılmayın ve sürekli sorun kendinize bu bir süre sonra sizde alışkanlık haline gelecek ve seçimlerinizi daha bilinçli yapmaya başlayacaksınız. Soru sormada ustalaştığınız en üst noktada yaptığınız tüm seçimler tamamen sizi açıklayan seçimler olarak yaşamınıza uyum gösterecek ve sizi mutsuz etmeyecektir.

Mutlu bir iş yaşamına ulaşmak ancak siz isterseniz olur. Önce ben neler yaptım ve mutsuz oldum sorularını düşünüp, bundan sonraki seçimlerinizde daha önceki gibi davranmamak ve köklü bir değişim sürecine hazırlanarak cesaretle eyleme geçmek gerekiyor. Bu da ancak siz izin verirseniz olur. Dışarıdan hiçbir faktör ne sizi, ne işinizi siz istemeden, çabalamadan güzelleştiremez.

Deniz AĞGÜL GÜLER

Yazar Hakkında :

Deniz Ağgül Güler, iş ve kariyer değişimi alanında uzman Career Coach Institute’ den sertifikalı Kariyer Koçu olarak mesleğe devam ediyor. 2005 yılından beri danışanlarına hem bireysel hem de kurumsal olarak koçluk ve danışmanlık hizmeti sunuyor. Executive e-MBA yapan ve gıda mühendisliği mezunu olan Güler, 2002 yılından beri Türkiye’nin en büyük, dünyanın 3. büyük insan kaynakları e-topluluğu olan RecruitmenTurkey’in eş moderatörlüğünü yürütüyor.

www.kariyerkocu.info

 

 

 

 

Hiç yorum yok: