27 Mart 2008 Perşembe

TELİF İÇİN PROTOKOL İMZALANDI

TÜROFED MÜZİK MESLEK BİRLİKLERİYLE ANLAŞTI: TELİF İÇİN PROTOKOL İMZALANDI

Otelciler ve müzik meslek birlikleri arasında yıllardır süren telif hakları sorunu bugün yapılan bir anlaşmayla çözüme kavuştu. Yapılan anlaşmaya göre, TÜROFED müzik eserleri birliklerine yılda 150 bin oda taahhüt etti. Buna göre, 5 yıldızlı bir otel, bir odasına yılda 45 YTL telif ücreti ödeyecek. 1000’e yakın otele açılan davalar ise belli bir bedel karşılığında geri çekilecek.

 

 


Hilton Hotel’de Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın başkanlığında biraraya gelen Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) temsilcileri ile müzik eserleri meslek birlikleri temsilcileri ortak protokole imza attılar. 
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ve bakanlık üst düzey yetkililerinin de hazır bulunduğu imza töreninde, “işbirliği ve iyi niyet protokolü”ne Türkiye Otelciler Federasyonu adına Başkan Ahmet Barut, Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) adına Başkan Ali Rıza Binboğa, Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG) adına  Başkan Garo Mafyan, MÜ-YAP Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Birliği (MÜ-YAP) adına Bülent Forta, Müzik Yorumcuları Meslek Birliği (MÜYORBİR) adına Başkan Ali Kocatepe imzaladılar.
Anlaşma AB müktesebatına uygun

Toplantının açış konuşmasını yapan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, uzunca bir süredir devam eden bir sorunu çözdüklerine dikkat çekerek, emeğin karşılığının verilebilmesi için hukuksal bir altyapı gerektiğini hatırlattı. TÜROFED ve müzik eserleri birliklerini biraraya getirerek yoğun bir işbirliği sonucunda mutabakata varıldığını açıklayan Günay, varılan mutabakatın AB müktesebatına uygun olduğunu, varılan mutabakatla uygulamada çıkan sorunlarda bir adım daha atıldığını söyledi. Bakan Günay, otelcilerle müzik eserleri birlikleri arasında en az 7 yıl süren telif hakları sorununun bakanlığının 7 ayında sonuçlanmasının kendisi için bir armağan olduğunu söyledi. Günay, çalışmada emeği geçen herkese gösterdikleri gayretten dolayı, sanat ve emek adına teşekkür etti.

 

'Bu anlaşma müzik eserleri birlikleri için bir milat'
Müzik eserleri birlikleri adına konuşan Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) Başkanı Ali Rıza Binboğa, varılan mutabakatta TÜROFED’in müzik eserleri birliklerine yılda 150 bin odayı taahhüt ettiğini açıklayarak, yapılan anlaşmanın bugüne kadar yapılan en büyük anlaşma olduğunu vurguladı. Yaptıkları araştırmada 400 bin ile 800 bin arasındaki noktada telif hakları sorunu yaşadıklarını belirten Binboğa, TÜROFED’le yapılan anlaşmanın telif hakları açısından çok önemli bir milat olduğunu söyledi. Otelcilerin yapılan anlaşmayla sanatın hakkını verdiğini ifade eden Binboğa, Türkiye’nin korsan bir ülkeden yasal bir ülkeye geçtiğini ve bunun hep birlikte yapılabileceğini kaydetti. Binboğa, otelcilerle sürdürdükleri görüşmeler süresince, demokratik bir ortamda yarıştıklarını ve doğrunun yanlışa galip geldiğini sözlerine ekledi.

'Sektör fikri mülkiyete saygılı'
Ahmet Barut ise uzun süredir devam eden bir sorunun kökten çözülmüş olmasından mutluluk duyduklarını belirterek, fikri mülkiyet haklarına gösterilen saygının sektörün gelişmişlik düzeyini gösterdiğini, sanata ve sanatçı emeğine, fikri mülkiyete saygılı olduklarını kaydetti. Müzakere sürecinde otelcilerin ve müzik eserleri sahiplerinin ellerinden gelen fedakarlığı gösterdiğine işaret eden Barut, Ertuğrul Günay’ın da son noktayı koyarak anlaşmanın yapılmasını sağladığını dile getirdi.

Telif ücretleri otelin statüsüne göre değişecek
Toplantının ardından gazetecilerin soruları yanıtlayan MESAM Başkanı Ali Rıza Binboğa, yapılan anlaşmada, TÜROFED Ahmet Barut’un 150 bin oda için gerekli garantiyi verdiğini belirterek, 150 bin oda için gerekli parasal indirimi yaptıklarını söyledi. Anlaşmadan TÜROFED üyelerinin yararlanacağını hatırlatan Binboğa, TÜROFED dışında olan otellerin TÜROFED’e üye olarak bu anlaşmadan faydalanacaklarını kaydetti. Binboğa, anlaşmada davası süren otellerle belirli bir yüzdeyle anlaşarak, davaları geri çekeceklerini de ifade etti. Yapılan anlaşmada talep edilen ücretin otellerin bulunduğu bölgeye, yıldızına ve standartlarına göre değişeceğini açıklayan Binboğa, “Diyelim ki 5 yıldızlı bir otelin bir odasından yılda 45 YTL telif ücreti alacağız, ama o otel davalıksa bu oran biraz daha artacak” dedi. Binboğa, önemli olanın esere ne kadar ödendiğinin değil, eserin hakkının teslim edilmesi olduğunu dile getirdi.

TÜROFD dışındaki oteller anlaşmadan faydalanamayacak
TÜROFED ve müzik eserleri birlikleri arasında yapılan anlaşmaya göre, TÜROFED üyeleri telif haklarından yüzde 50 indirim yapılacak. Beş yıldızlı bir otel, oda başı 45 YTL öderken, 4 yıldızlı bir otel yüzde 10, üç yıldızlı bir otel ise oda başı yüzde 20 daha az ödeyecek. Birlikler, otelcilerden yıllık 5 milyon YTL alacak. Hakkında dava açılan oteller belirlenen rakamın üzerinde yüzde 10 daha fazla para ödeyerek, davadan feragat edebilecek. Verilen bilgilere göre yaklaşık 1000’e yakın otele dava açıldı ve bu otellerin birçoğu TÜROFED üyesi. Yapılan anlaşmadan TÜROFED üyesi olmayanlar yararlanamayacak. Buna göre, TÜROFED’e üye olmayan oteller belirlenen ücretin yüzde 55 daha fazlasını, yani 5 yıldızlı bir otel bir odaya 116 YTL telif ücreti, ödeyecek. Anlaşmaya göre oteller müzik eserleri birliklerinin repertuarlarından yararlanabilecek. Oteller yıl sonunda kullandıkları eserlerin listesini müzik eserleri birliklerine bildirecek.

TÜROFED ve 4 müzik meslek birliği tarafında imzalanan işbirliği ve iyi niyet protokolü, “TÜROFED / Meslek Birlikleri 2008 Dönemi Lisans Sözleşmesi Esaslarına İlişkin Taahhütname” adını taşıyor.

Buna göre; konaklama tesisleri, yıldız sayılarına göre 2008’de şu lisans bedellerini ödeyecekler:

Konaklama Tesisi  Lisans Bedeli
5 Yıldız      45,00  YTL+KDV
4 Yıldız      31,50  YTL+KDV
3 Yıldız      22,05  YTL+KDV
2 Yıldız      15,44  YTL+KDV
1 Yıldız      10,80  YTL+KDV

Yapılacak bir diğer uygulama ise Kültür ve Turizm Bakanlığı ile müzik eserleri birlikleri arasında olacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı, yayınlayacağı bir genelge ile işletme ruhsatı vereceği otellerden, müzik meslek birliklerinden lisans anlaşması yapması şartı arayacak.

 

Hiç yorum yok: