31 Aralık 2007 Pazartesi

SSK Emeklilerinde Sağlık Karnesi Kalktı

 

 

Yarından İtibaren Sağlık Karnesi Uygulaması SSK Emeklileri İçin Kalkıyor. Bu Kişiler Sağlık Hizmetlerini Kimlik Numarası ile Alabilecek. Sırada, Emekli Sandığı, Bağ-kur ve Aktif SSK Çalışanları Var.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, SSK emeklilerinin sağlık kuruluşlarında alacağı hizmetlerde sağlık karnesi uygulamasının yarından itibaren sona ereceğini, bu kişilerin sağlık kuruluşlarında sadece T.C. kimlik numarasını beyan ederek sağlık hizmeti alabileceğini bildirdi. Çelik, ilk aşamada SSK emeklileri için getirilen uygulamanın kapsamına sonraki aşamalarda Emekli Sandığı, Bağ-kur ve aktif SSK çalışanlarının da alınacağını söyledi.

 Öte yandan İstihdam Paketinin haftaya Bakanlar Kurulu'nda görüşüleceğini dile getiren Çelik, 2008'in ilk aylarında parlamentodan geçirme imkanı bulabileceklerini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik
, 2008 yılında uygulamaya girecek yasalar düzenlemeler hakkında bilgi verdi. 2007 yılının en önemli sorununun sosyal güvenlik reformu yasası olduğunu kaydeden Çelik, reformun alt komisyonda olduğunu, komisyon çalışmalarının bu hafta içinde tamamlanacağını ifade etti. Çelik, reformun gelecek hafta plan bütçe komisyonunda ve genel kurulda görüşüleceğini belirtti. Çelik, reformun Ocak ayında yasallaşacağını vurgulayarak, "Sosyal taraflarla diyalogu esas aldık. Meclis ve komisyon safhalarında da sosyal tarafların katkıları devam ediyor. Samimi ve içerikli talepleri yasa yansıtmaya devam edeceğiz" dedi.

Çelik, gelecek perşembe günü toplanacak olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Ekonomik ve Sosyal Konsey'de Sosyal Güvenlik Reformu'nun ele alınacağına dikkat çekti.

-İSTİHDAM PAKETİ HAFTAYA BAKANLAR KURULUNDA GÖRÜŞÜLECEK-

2008 yılının en önemli gündeminin istihdam odaklı büyüme olacağını ifade eden Çelik, 2008'in işsizlik ve kayıtdışı ile mücadele yılı olacağını söyledi. Çelik, istihdam paketinin haftaya Bakanlar Kurulu'nda görüşüleceğinin altını çizen Çelik, "Bakanlar Kurulu'nun ardından İstihdam Paketi TBMM'ne gönderilecek. 2008 yılının ilk aylarında parlamentodan geçirme imkanı bulabiliriz" diye konuştu

-SAĞLIKTA 2008 UYGULAMALARI-

Yarından itibaren sağlık karnesi uygulamasının da kalkacağını dile getiren Çelik, konuşmasına şöyle devam etti:

"Takriben 12 milyon sağlık karnesi kurumla iletişim içinde ve işlem görüyor. Bu 12 milyonun 4.5 milyonu yarın itibariyle tarihe karışıyor. İlk etapta Sosyal Sigorta Kurumundan emekli olanları kapsıyor. Bunlarla ilgili tüm sağlık işlemleri TC kimlik numarası ile yapılacak. Bunun dışında başka bir şeye ihtiyaç duyulmayacak. Önümüzdeki süreç içerisinde de gerek aktif olarak çalışan SKK'lılar, gerek emekli sandığı gerekse Bağ-kur mensuplarına dönük çalışmalar tamamlanacak ve sağlık karnesi tümden tarihe karışacak. Bu uygulama denetimi de getirecek. Asıl denetim bu uygulamaya paralel olarak işlemeye başlayacak akıllı kart ile sağlanacak. Akıllı kart kişinin nüfus bilgilerini, sosyal güvenlik bilgilerini ve sağlık bilgilerini içerecek. Çalışmalar tamamlanırsa akıllı kart uygulaması Şubat ayı itibariyle uygulamaya geçecek."

-"GEÇİŞ SÜRECİNDE HASTALAR MAĞDUR OLMAYACAK"-

Sağlık Uygulama Tebliğinin 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe gireceğine dikkat çeken Çelik, yatan hastalardan tıbbi malzeme ve ilaç temininin hastanelerce sağlanacağını kaydetti. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun muhatabının hastaneler olacağının belirten Çelik, geçiş sürecinde bir aksama söz konusu olsa bile hastaların mağdur olmayacağını ifade etti. Çelik, yapılan harcamaların faturalarının Kuruma ulaştığı andan itibaren ödeneceğinin altını çizdi.

18 Ocak'tan itibaren geçici iş görememezlik ödeneklerinin ödenmesinde kuyruklara son vereceklerini dile getiren Çelik, vatandaşın PTT bank'tan istediği zaman gidip ödeneğini alabileceğini söyledi.

Bağ-Kur vergi kayıtları uygulamasının da yarından itibaren kaldırılacağının altını çizen Çelik, uygulama ile vatandaşların kurum ile vergi dairesi arasında gitmek zorunda kalmayacağını kaydetti.

Ayrıca, yeni yılda çalışma hayatında da yeni düzenlemelere gideceklerini dile getiren Çelik, örgütlenmenin önündeki engelleri kaldıracaklarını belirtti. Örgütlenmeyi İLO ve AB standartlarına getireceklerini ifade eden Çelik, Ocak ayında örgütlenme ile ilgili yasaların gündeme geleceğini ve değerlendirmelerin ardından TBMM'ye sevk edecekleri söyledi.

-SOSYAL GÜVENLİK KURUMU İL MÜDÜRLERİ ATANACAK

Sosyal Güvenlik Kurumu'nda yaşanan gelişmelere de değinen Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu'nun toplanarak 81 il müdürleri ataması konusunu karara bağlayacağının altını çizdi.

-"2008 YILINDA KAYITDIŞI İLE MÜCADELE EDECEĞİZ"

Toplantının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çelik, kayıtdışı ile mücadele ettiklerini belirterek, Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Projesi (KADİM) kapsamında 2006 Ekim-2007 Eylül ayları arasında 126 bin 10 işyerinin ziyaret edildiğini, yaklaşık 80 bin kişinin de kayıt altına alındığını söyledi. 2008 yılında yaygın bir şekilde kayıtdışılıkla mücadele edeceklerini kaydeden Çelik, 2 çalışanın bir emekliye baktığına dikkat çekti. Kayıtdışı ile mücadelenin meyve vermesi durumunda 3 çalışan 1 emekli düşeceğini söyleyen Çelik, bunun sağlanması durumunda prim gider ve gelir dengesinin sağlanacağını kaydetti.

Kayıtdışılıkla mücadele ile istihdam paketi uygulamasının eş zamanlı olarak götürülmesi gerektiğinin altını çizen Çelik, 5 puanlık indirimin yürürlülük tarihine Bakanlar Kurulu'nun karar vereceğini dile getirdi.

İstihdam paketinin maliyetinin sorulması üzerine Çelik, istihdam paketinin Bakanlar Kurulunda görüşülmesinin ardından maliyetin netleşeceğini, Bakanlar Kurulu'nun ardından bunu açıklayacaklarını kaydetti.

Çelik, kıdem tazminatının nasıl ele alınacağını bilmediklerini, işçi haklarının elden alınsın yaklaşımı içinde olmadıkladırını söyledi. Türk-İş'in kıdem tazminatına dokunulması durumunda greve gideceğinin hatırlatılması üzerine Çelik, bunun Türk ekonomisine katkı sağlamayacağını belirtti. Çelik, "Masada oturur konuşuruz, anlatırız. Sonra kim nereye giderse gitsin" dedi.

-ÇELİK'TEN GAZETECİLERE KÖTÜ HABER

Bu gazetecilerin, basın sektörünün de aralarında bulunduğu bazı iş kollarındaki çalışanların sahip olduğu fiili hizmet zammının kaldırılmasına ilişkin sorusuna Çelik, şu yanıtı verdi:

"Şu anda alt komisyonda fiili hizmet süresi tartışılıyor. Gerçekçi olmalıyız. Siyaset artık eski ergumanlarla olmuyor. Acıtsa bile doğruları konuşmalıyız. Reforma şunlar şunlar dahil olsun deniliyor. O zaman eski sistem devam etsin. Komisyona gazeteci arkadaşların alınması gerekiyorsa alınsın diyorum. Fakat bir ölçütü olmalı. Fiili hizmetten mahrum edilmesi durumunda örgütlenme hakkının, diğer haklarınızın temini ile ilgili yasal çalışmalar yapacağız."

Sosyal Güvenlik Reformunun kademeli geçişinin ise alt komisyon çalışmalarına ve Ekonomik Sosyal Konseyden çıkacak sonuca bağlı olduğunu söyledi.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Birol Aydemir'in toplantıda olmayışının nedeni sorulması üzerine Çelik, Aydemir'in izinden dönmediğini, dönüp dönmeyeceğinin netleşmesinden sonra buna karar vereceklerini belirtti. (ANKA)

 

Hiç yorum yok: