31 Aralık 2007 Pazartesi

2008 YILINI İŞSİZLİK VE KAYIT DIŞIYLA MÜCADELE YILI

BAKAN ÇELİK, “BAKANLIK OLARAK 2008 YILINI İŞSİZLİK VE KAYIT DIŞIYLA MÜCADELE YILI İLAN EDİYORUZ”

 

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, ''Bakanlık olarak 2008 yılını işsizlik ve kayıt dışıyla mücadele yılı ilan ediyoruz'' dedi.

Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumu Eğitim Tesisleri'nde çalışma hayatı muhabirleriyle kahvaltıda bir araya gelerek, yeni yılla birlikte sosyal güvenlik ve çalışma hayatı mevzuatında yapılacak değişiklikler ve görevde bulunduğu 4 aylık süre içinde bakanlığının gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Faruk Çelik, istihdam konusunun Bakanlığın en önemli gündem maddelerinden biri olduğunu söyledi. İstihdam odaklı büyüme ve insan kaynaklarını geliştirme hedefi doğrultusunda hükümetin çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Çelik, ''Bakanlık olarak 2008 yılını işsizlik ve kayıt dışıyla mücadele yılı ilan ediyoruz'' dedi.

Gelecek hafta pazartesi günü istihdam paketini Bakanlar Kuruluna sunacaklarını bildiren Çelik, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından kamuoyuyla ve sosyal taraflarla paylaşacaklarını, gerçekleşecek tartışmalar sonunda düzenlemeyi TBMM'ye sevk edeceklerini kaydetti. Faruk Çelik, ''2008'in ilk yarısında, belki ilk aylarında istihdam paketini parlamentodan geçirme imkanına kavuşmuş olacağız'' diye konuştu.

İŞKUR bünyesinde işe yerleştirme hizmetlerinde Ocak 2008'den itibaren elektronik istihdam uygulamasına başlanacağını söyleyen Çelik, böylece İŞKUR'un istihdamla ilgili işlemleri 7 gün 24 saat yürütme imkanına kavuşacağını anlattı. Çelik, böylece kurumun iş gücü arz ve talebini daha etkin ve hızlı bir şekilde eşleştirebileceğini dile getirdi.

-''EMEKTEN YANA ADIMLAR ATMAYA DEVAM EDECEĞİZ''-

Kayıt dışıyla mücadele konusunda KADİM Projesi kapsamında bilgilendirme çalışmaları yapılacağını anlatan Çelik, bu konuda 2008 yılında yaygın denetimler gerçekleştirileceğini, çalışanların ücretlerinin bankalar aracılığıyla ödenmesinin sağlanacağını ve ihbar hattı oluşturulacağını söyledi.

Çalışma hayatını düzenleyen yasaları yeni yılda AB ve ILO standartlarına uygun hale getirmeyi planladıklarını dile getiren Çelik, bu konudaki teknik çalışmanın sürdüğünü sonuçlarının Ocak ayında önlerine gelmesinin ardından bu konudaki adımların atılacağını kaydetti.

Asgari Ücret Tespit Komisyonunun 1999 yılından bu yana ilk kez asgari ücreti uzlaşmayla belirlediğini anımsatan Çelik, 2002'de 184 YTL düzeyindeki asgari ücreti 481 YTL düzeyine getirdiklerini anlattı. Çelik, ''Türkiye'nin imkanları geliştikçe bu konudaki hızlı yürüyüşe, işçiden, emekten yana adımlar atmaya devam edeceğimizi bir kez daha ifade ediyorum'' diye konuştu.

Faruk Çelik, iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili köklü bir yasal düzenlemeyi 2008'de parlamentodan geçireceklerini bildirdi.

-''HERKES YASALARA SAYGILI OLMAK ZORUNDA''-

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Çelik, Bakanlık olarak laf üretmek yerine yapılacakları bir takvime bağlama hassasiyetinde olduklarını söyledi. Çelik, bu kapsamda sırasıyla Sosyal Güvenlik Reformu, istihdam paketi, sendikalarla ilgili yasal düzenlemeler ve iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili düzenlemeyi gerçekleştirmeyi hedeflediklerini vurguladı.

Çelik, kayıt dışıyla mücadele konusunda amaçlarının ceza yazmak, işvereni ürküterek yeni sorunlar çıkarmak olmadığını ifade ederek, ''Ama herkes yasalara saygılı olmak zorunda'' dedi.

Kayıt dışı istihdam nedeniyle sosyal güvenlikte iki çalışana bir emekli düştüğüne işaret eden Çelik, alınacak önlemlerle üç çalışana bir emekli noktasına gelmenin önemli oranda rahatlama, prim gelirlerinin giderleri karşılaması konusunda da önemli bir ilerleme sağlanacağını söyledi.

Çelik, atılacak adımlarla Türkiye'nin kısa sürede OECD ortalaması olan 4 çalışana bir emekli noktasına gelebileceğini kaydetti. Bu konuda başlangıçtaki heyecanlarını sonuna kadar koruyarak, üzerlerine düşeni yapacaklarını dile getiren Çelik, ''Bu sorumluluğumuzun gereğini milletimiz bizden beklemekte'' diye konuştu.

Çelik, YÖRSAN'da sendikal örgütlenmenin ardından yaşanan işten çıkarmalarla ilgili soru üzerine, bu konuda kendilerine düşen değerlendirmeyi yaptıklarını belirtti. Çelik, şöyle konuştu:

''Bir iş yerinde sendika vardır ya da yoktur. Sendika yoksa bunun kuralları net şekilde ortaya konur. Eğer sendika orada yapılanmasını gerçekleştirmişse orada örgütlenme sağlanmıştır. Burada süreç itibariyle, uygulamalar itibariyle bazı larçlıklar var. Bunların giderilmesiyle ilgili yasal düzenleme nerede gerekiyorsa arkadaşlarımız onunla ilgili çalışmayı yapıyorlar. Onu da çok uzatmadan, 2008'in ilk çeyreğinde örgütlenme önündeki engelleri ortadan kaldıracak tüm düzenlemeleri mevcut 2821, 2822 sayılı yasalara, bazılarını istihdam paketine, bazılarını da Sosyal Güvenlik Reformu'na yansıtmış olacağız.''

-YÜZDE 5'LİK PRİM İNDİRİMİ-

Faruk Çelik, yüzde 5'lik SSK prim indirimi konusundaki bir soruyu yanıtlarken, yüzde 5'lik prim indirimi, istihdam paketi ve kayıt dışıyla mücadelenin eş zamanlı yürütülmesi gerektiğini vurguladı. Yalnızca primlerin düşürülmesinin gelirleri azaltacağının göz önünde bulundurulması gerektiğini dile getiren Çelik, bir taraftan kademeli olarak yüklerin hafifletilmesine diğer taraftan da ''Çalıştırılanlar neden kayıtlı değil?'' diye hesap sorulmasına ihtiyaç olduğunu kaydetti. Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

''İstihdam paketinde yüzde 5'lik düzenleme var. Bu düzenlemenin ne zaman yürürlüğe gireceği Bakanlar Kurulunun kararıyla netlik kazanacaktır. Bununla ilgili, 'şu tarih, bu tarih' demeyi doğru bulmuyorum. Bu hükümetin programına koyduğu bir vaattir. Bunun kararını da yürürlük tarihini de hükümetin vermesi, sayın Başbakan'ın açıklaması en doğrusudur.

Dikkat ederseniz, '2008 başında, ortasında, sonunda' gibi bir şey yok zaten. Yüzde 5'lik indirimden bahsediliyor ve bununla ilgili noktasal bir tarih verilmemiştir. Bu değerlendirmeyi yaptıktan sonra sayın Başbakanımız mutlaka genel makro düzeydeki ekonomik yapılanmalar, kayıt dışıyla mücadele diğer tüm yasama ve denetim faaliyetleri çerçevesinde bir tarih belirleyecektir.''

Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Birol Aydemir'in görevden ayrılıp ayrılmadığıyla ilgili soruya karşılık, Aydemir'in izinde olduğunu ve henüz dönmediğini, bu konunun netleşmesiyle kararlarını seri bir şekilde vereceklerini bildirdi.

 

 

-KIDEM TAZMİNATI-

Faruk Çelik, kıdem tazminatı konusunu da değerlendirerek, istihdam paketinde kıdem tazminatının nasıl ele alınacağının hangi formülasyonun öne çıkacağını bilemediklerini, bu konuda Bakanlar Kurulunun kanaatinin önem taşıdığını söyledi.

''Kıdem tazminatı konusunun birçok işçi için lafta kaldığını'' dile getiren Çelik, bu konuda işçileri mağdur edecek bir yaklaşımları olmadığını belirtti. Çelik, kıdem tazminatıyla ilgili işçilerin mağduriyetini önleyecek, işverenler üzerindeki yükü azaltacak bir çalışmaya ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Çelik, şunları kaydetti:

''Kıdem tazminatı meselesini samimi olarak, başka yerde konuşarak değil, bir yerden kaçırarak değil, açık şeffaf bir şekilde konuşmamız gerekiyor. Bu konuda işçinin mağduriyetini önleyici bir düzenleme mutlaka getirmemiz gerekiyor. İşveren de oluşan ciddi yük nedeniyle şikayet ediyor. Hiç bunu dinlemeden, ne yapmak istediğimizi dikkate almadan 'Ben greve gidiyorum' filan... Bunlar geçmişte yaşandı. Bunlar Türk işçisine, Türk ekonomisine hiçbir şey kazandırmıyor. Ne dediğimizi anlayalım. Ne konuştuğumuzu karşılıklı masanın ortasına koyalım. Ona göre kim nereye gidecekse gitsin.

Bu çerçevede sosyal diyaloğu çok önemsiyorum. Masa başında konuşarak kimsenin kimseden bir kayıp, kimsenin bir mağduriyeti olmadan işleyen bir sistemi yürürlüğe koymak istiyoruz. Yoksa işlemeyen, aksayan, aksatılan, istismar edilen konuları artık rafa kaldırmamız gerekiyor.''

Faruk Çelik, gazetecilerin yıpranma hakkıyla ilgili soruyu yanıtlarken de, gazeteciler açısından bir mağduriyet olmaması konusunda görüşleri olduğunu, yasayla ilgili çalışmalarda gazetecilerin yıpranma hakkının korunmasıyla ilgili bir değerlendirme ortaya çıkarsa bunun gereğinin yapılması gerektiğini ifade etti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, hastanelerin birikmiş alacaklarıyla ilgili bir soru üzerine, 1 Ocak 2008'den sonra 15 gün içinde ödeneceğini bildirdi.

 

Faik YILDIZ

İletişim Sorumlusu

Hiç yorum yok: