10 Eylül 2007 Pazartesi

Turizm Personel Yasası

"Turizm Personel Yasası"nı bekliyoruz

 

Yıllar önce Marmaris'te bulunan dört yıldızlı bir otelde Ön Büro Şefi olarak çalışmaktaydım. Resepsiyonda bulunduğum esnada bir genç geldi ve Atatürk Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü 3'üncü sınıf öğrencisi olduğunu, iş aradığını söyledi.

 

 

 

Hangi departmanda çalışmak istediğini sordum. Ne iş olursa yapabileceğini söyledi. Kendisine ''Ne güzel İngilizce öğretmenliği okuyorsun, turizmle ilgili bir eğitimin de yok, bence eğitimine devam et'' şeklinde bir öneride bulundum. Aldığım cevap çok ilginçti. Bu genç arkadaşımız bugün beni hatırlar mı bilemiyorum ama, ben o gün bana kullandığı cümleleri bugün gibi hatırlıyorum.

 

''Bizler yabancı dilimiz olduğu için her işi yapabiliriz. Sizler ise sadece turizm...''

 

Kendisine bu ukalaca tavrına rağmen yinede yardımcı olmuştum.

 

Ne yazık ki sektörün içinde bulunduğu durum bu.

İnsanların çoğu hem tatil yapıp, hem de bir kaç kuruş cep harçlığı kazanılacak, yani boşluk doldurulacak bir iş olarak görüyor turizmi.

 

Oysa sayısız üniversitede, sayısız turizm meslek lisesinde turizmi gençlerimize bir meslek olarak okutuyoruz.

Başbakan turizm hedeflerini açıkladı. Oldukça iddialı ve cesur bir hedef ama ulaşılması güç değil. Çünkü ülkemiz bu hedeflere ulaşabilen ülkelerden daha iyi turizm destinasyonlarına sahip.

 

Buradaki asıl sorun tek başına iktidara gelen AKP'nin bir Turizm Personel Yasası çıkartıp çıkartamayacağı.

Eğer İktidar böyle bir yasa çıkartırsa sektörde kalite artar. Üniversitelerden mezun olan binlerce turizm mezunu genç başka sektörlerde iş aramak zorunda kalmaz.

Çünkü rakipleri yine kendileri gibi olan turizm mezunları olacaktır.

 

Eğer iktidar böyle bir yasayı çıkartmazsa, o zaman eğitimli gençlerin rakipleri ''hasatı kaldırdım yazı boş geçirmeyeyim" diyen köylü ya da memleketinde iş bulamadığında ''Bari Marmaris'e, Bodrum'a gideyim.. Bir sürü yabancı kadın kız da var, belki evlenip yurt dışına da kaçarım'' diyen vatandaş olacaktır ki; bu durum hiç de iç açıcı değildir. Sonra akşam haberlerinde kadın turistlerin kolunu kıran hanutçuları izler dururuz.

Nasıl içinde bulunduğumuz durumu çok iyi anlatıyor değil mi?

 

İşte bu durumdan kurtulmak, tek başına iktidara gelen AKP'nin elinde. Çıkarılacak tek bir yasa ile bu işi meslek olarak benimsemiş, eğitimli gençlerin önü açılacak.

Ülkenin dört bir yanından gelip turizmde çalışmayı düşünen,kendini geliştirmemiş,bir kaç kelime yabancı dille meslek edindiklerini düşünen, af edersiniz enseye tokat, şaplak turizm yapanlardan kurtulmanın zamanı sizce de gelmedi mi? Buyurun o zaman Sayın Bakanım, meydan sizin... Çıkarın turizm personel yasasını da kurtulalım bu hanutçulardan, eğitimsiz, kişisel gelişimini tamamlayamamış bu kitleden.

 

Ya da iyi tanıtın bir yeşil Bursa'yı,İzmir'i,Marmaris'i yada hiç kimsenin bilmediği ülkemizin İkinci peri bacaları cenneti ve tarih yuvası Frig Vadisi'nde 12 aya yayalım turizm olgusunu ve ayakta alkışlayalım sizleri.Halk sizlere bu gücü verdi.İnşallah Sn GÜNAY daha önceki bakanlarımız gibi bakmakla yetinmeyecek ve Biz turizm profesyonellerinin içinde bulunduğu haksız rekabeti sona erdirip turizmin gerçekten Bir meslek branşı olmasını sağlayacak.

 

Bekleyip göreceğiz.

 

Aksi takdirde, bizler bu turizm mezunu gençlerimize sektörde istihdam sağlamaz ve turizm eğitimi almamış insanları sektörde çalıştırmaya devam edersek, üzgünüm ama üniversitelerimizde niçin bu kadar çok turizm bölümü ya da turizm meslek lisesi açtığımızı hiç kimseye açıklayamayız.

 

 

 

Gönderen TURGAY GENÇ: turgay_genc@hotmail.com

1 yorum:

fatma dedi ki...

okadar guzel anlatmıssınız kı içimizd yanan ateşi size cok tesekkur ederim.. inşallah birgun turizmi de başlı başına bi meslek olarak görebiliriz